Vijesti Društvo Počinje druga faza programa podrške ženama žrtvama nasilja

Počinje druga faza programa podrške ženama žrtvama nasilja

0

Predstavnici Gender centra – Centra za jednakost i ravnopravnost polova Republike Srpske razgovarali su sa načelnikom opštine Miloradom Simićem o učešću opštine Derventa u programu „Poboljšanje pristupa kvalitetnijim multisektorskim uslugama za žrtve nasilja nad ženama, uključujući nasilje u porodici na lokalnom nivou u skladu sa Istanbulskom konvencijom-druga faza“.

Realizaciju ovog programa podržava Vlada Republike Srpske, a nosioci realizacije u okviru ove druge faze biće lokalne zajednice koje su dužne da u okviru lokalne uprave formiraju tim zadužen za realizaciju programa. Cilj programa je ojačati odgovor društva i institucija sistema na nasilje nad ženama i u porodici.

Program će biti realizovan u šest opština i to u Derventi, Gradišci, Srbcu, Laktašima, Prnjavoru i Brodu. Osnova programa je jačanje multisektorske saradnje i mehanizma zaštite i prevencije nasilja nad ženama i u porodici na području lokalnih zajednica u Republici Srpskoj i u potpunosti je zasnovan na zakonskom okviru Republike Srpske kao i strateškim dokumentima u oblasti nasilja nad ženama i u porodici Republike Srpske.

Multisektorski pristup znači multisektorski odgovor na nasilje u porodici odnosno organizovan odgovor institucija u lancu podrške i pomoći žrtvama nasilja. Institucije djeluju pojedinačno i iz prakse je poznato da se žrtva nasilja izgubi u tom lancu i na kraju ne dobije adekvatnu pomoć. Republika Srpska je dobar dio svojih zakona usaglasila s Istanbulskom konvencijom i ali smo konstatovali da su nam najslabija karika lokalne zajednice i da tu treba nešto da se uradi. Potrebno je da opštinske skupštine usvoje Protokol i Pravilnik o radu, dokumente koje će dobiti od Gender centra, a opštine su dužne da urade svoje akcione planove o prevenciji u borbi protiv nasilja. Znači, multisektorski odgovor treba da postane dio sistema i institucija i da postoji kao jedno tijelo koje će uvijek i na adekvatan način reagovati na nasilje u porodici, rekla je Maja Marjanović, koordinator projekt.

Realizacija projekta je počela u oktobru 2019. godine i trajaće do kraja 2020. godine.

Gender centar će takođe koordinisati i jačanje kapaciteta profesionalaca u pružanju usluga žrtvama počiniocima rodno zasnovanog nasilja. S tim u vezi biće provedena i obavezna obuka članova timova koji će biti izabrani na lokalnom nivou. Program će se takođe fokusirati i na prevenciju rodno zasnovanog nasilja kroz rad na razbijanju rodnih stereotipa u radu sa mladima (posebno muškarcima). U radu će se koristiti multisektorski pristup u smislu rada sa institucijama sistema školama, policijom, sudovima, Centrima za socijalni rad, Domovima zdravlja, Centrima za mentalno zdravlje, Kancelarijama za pružanje besplatne pravne pomoći, nevladinim organizacijama i medijskim kućama.

Program se realizuje u saradnji sa Agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Bosni i Hercegovini, a finansijski je podržan od SIDE-Švedska.

derventa.ba

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here