Vijesti Društvo I proizvodnja ribe trpi posljedice epidemije, najavljeni podsticaji

I proizvodnja ribe trpi posljedice epidemije, najavljeni podsticaji

0

Grupacija Udruženja „Proizvođači ribe“ održala je danas sastanak, na kojem je raspravljano o aktuelnom stanju i politici podsticaja u ovoj oblasti. Domaćin sjednice bilo je privredno društvo „Ribarstvo Marjanović“ iz Dervente.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici Privredne komore Republike Srpske iz resornog ministarstva.

Prethodna godina, obilježena pandemijom virusa korona, ostavila je velike posljedice na ovaj sektor stočarske proizvodnje pa će nadležno ministarstvo pokušati da podsticajnim sredstvima pomogne proizvođačima.

Mladen Stojanović, načelnik odjeljenja za stočarsku proizvodnju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS je rekao da su uvažili većinu zahtjeva ove grupacije, s obzirom da su proizvođači ribe u prošloj godini imali značajno smanjen obim proizvodnje, ali je naglasio da je to sve učinjeno u okviru raspoloživih finansijskih sredstava.

Nema samo sektor ribarstva samo te posljedice, mi imamo u svim sektorima posljedice kovida. Uvažavajući njihove zahtjev, vidjeli smo da su to neki prioriteti i ponašali smo se u okviru raspoloživih sredstava. Imamo velike potencijale i svakako ćemo u okviru raspoloživih sredstava nastojati da, ukoliko se ukaže mogućnost, uvažimo sve njihove zahtjeve i da ovu proizvodnju jednostavno podignemo i dovedemo na jedan zavidni nivo. Za sve treba vrijeme, pa i za ovo, i ja se nadam da će ove posljedice kovida i u ovoj godini biti nešto manje u odnosu na prethodnu godinu koja je ostavila posljedice u svim sektorima stočarske proizvodnje, istakao je Stojanović.

Dragan Šepa, sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede, ribarstva, prehrambene i duvanske industrije je takođe istakao težak položaj ovog sektora.

Niz problema je u ovoj oblasti, a ako posmatramo par godina unazad, došlo je i do pada proizvodnje posebno u šaranskim ribnjacima, a na osnovu i konsultacija privrednih društava, saznali smo da podsticajne mjere nisu bile dovoljne za podršku samom sektoru. Inicirali smo da se ovaj sektor podrži još značajnije, tako da privredna društva iz ove oblasti sada imaju kapitalne investicije za ovu godinu i mogu da podnesu zahtjeve za adaptaciju i renoviranje postojećih objekata, kao i izgradnju novih ribnjaka. Takođe, modernizacija i uvođenje savremenih tehnologija i postrojenja i opreme jedna je od dodatnih mjera za kapitalne investicije, otkrio je Šepa.

Dodao je da pored premija za proizvodnju konzumne ribe, postoji i nova mjera vezana za otkup i preradu ribe kojoj je osnovni cilj da bude realizovana uvezivanjem domaćih primarnih proizvođača sa domaćom prehrambenom industrijom.

Zoran Tepić, predsjednik grupacije proizvođača i uzgajivača ribe unutar Privredne komore RS je istakao da se radi na revitalizaciji i ukrupnjavanju domaće proizvodnje ribe.

Ministarstvo nas je značajno podržalo sa nekim počenim i primarnim mjerama koje ćemo u narednom periodu da proširujemo. S obzirom da se ovaj vid poljoprivredne proizvodnje nalazi trenutno na jednom nezahvalnom nivou razvoja, a u prethodnim godinama je to bilo dosta značajnije i naš je zadatak da se upravo kroz ovu grupaciju udružimo i izvršimo revitalizaciju i da postanemo značajan faktor ovog dijela privrede u RS pa i u regionu, kazao je Tepić.

Staniša Marjanović, vlasnik firme „Ribarstvo Marjanović“ čija je da osnovna djelatnost proizvodnja šarana u Derventi imaju mrestilište, a u Hercegovini poslovnicu. Ukupan kapacitet ribnjaka je oko 350 tona.

Situacija je veoma teška, šaran je vrsta ribe koja je isključivo slavska riba i isključivo zavisimo od ovih zabrana. Ove godine je izuzetno pala cijena ribe što značajno otežava situaciju u ovom sektoru. Podsticaji su nam sve, iako mi ovdje imamo značajno manje podsticaje od Federacije BiH i realno ova grana zavisi isključivo od podsticaja. Pad cijene ribe i u okruženju pravi problem i nama ovdje. I cijena uvoza je znatno manja ispod cijene proizvodnje ovdje. Potrebno je zahtijevati povećanje podsticaja, bar da se izjednačimo sa Federacijom. Dobra je mjera što je ograničen uvoz iz EU na nivou od 75 tona, rekao je Marjanović na današnjoj sjednici.

Sjednici je prisustvovao i Radovan Pazurević, predsjednik Privredne komore regije Doboj, a učesnike je pozdravio i gradonačelnik Dervente Milorad Simić.

Ovo je jedan ozbiljan sastanak proizvođača ribe i Privredne komore RS. U Derventi imamo gospodina Marjanovića koji se tim poslom bavi jako ozbiljno, jedan ozbiljan sagovornik i jedan ozbiljan privrednik. U ime toga i u ime podrške svim lijepim stvarima mi smo danas ovdje i ja sam iskoristio priliku da ih pozdravim i poželim im dobar rad, a Privrednoj komori da se emancipuje još više, ona treba ovo valjano da iskoristi. Želim im dobre zaključke za budućnost razvoja ribarstva Republike Srpske, rekao je gradonačelnik Simić.

derventa.ba

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here