Vijesti Politika Održane javne rasprave o Rebalansu ovogodišnjeg i Nacrtu budžeta za 2017. godinu

Održane javne rasprave o Rebalansu ovogodišnjeg i Nacrtu budžeta za 2017. godinu

0

icbl

Načelnik opštine Derventa donio je 28. oktobra 2016. godine Odluku o utvrđivanju Nacrta rebalansa budžeta opštine za 2016. godinu i Nacrta budžeta opštine za 2017. godinu.Dokumenti su upućeni na javnu raspravu koja će trajati do 15. oktobra 2016.godine,a u periodu od 15.do 20. oktobra Odjeljenje finansija će,na osnovu javne rasprave, sačiniti prijedloge budžeta i dostaviti Ministarstvu na usaglašavanje.

Rebalans budžeta je rađen iz razloga da se prihodi i primici, rashodi i izdaci usklade sa realnim mogućnostima i potrebama.Budžetski okvir od 14.836.380 KM obuvata i kreditna sredstva, a redovni prihodi iznose 11.326.016 KM.Prihodi za 2016. godinu su manji za 582.605 KM ili za 4,9 posto, od čega su procijenjeni poreski prihodi smanjeni za 51.863 KM,neporeski su manji za 239.213 KM te prihodi od prodaje zemljišta i ostali prihodi od imovine su manji za 380.000 KM od planiranih.Prihodi su uravnoteženi sa rashodima tako da je došlo do smanjenja i tekućih i kapitalnih rashoda i oni su na nivou rebalansiranih prihoda.U rebalans budžeta su takođe uključeni i suficit iz ranijeg perioda, transferi i grantovi koji nisu bili uključeni u prvobitni budžet te neutrošena sredstva vodnih naknada iz 2015. godine koja se moraju, po proceduri, uključiti u budžet da bi bili potrošena.Grantovi su povećani za 8.000 KM, a transferi su veći za 54.943 KM i nisu bili uključeni u prvobitni budžet,a odnose se na učešće Ministarstva prosvjete i kulture za kupovinu namještaja za SŠC “Mihajlo Pupin” i sredstava Ministarstva zdravlja RS za sufinansiranje smještaja djece sa posebnim potrebama u domove.

Prema Nacrtu budžeta za 2017. godinu u narednoj godini su planirani prihodi u iznosu od 12.071.260 KM, što je 3 posto više nego što iznosi procjena budžetskih prihoda u 2016.godini.Najveći prihod,ukupno 8.453.500 KM biće ostvaren od različitih vrsta poreza,od čega je 6,9 miliona od indirektnih poreza,odnosno PDV-a.Neporeski prihodi se planiraju u iznosu od 2.960.760 KM i veći su za oko 400 hiljada KM nego u 2016.godini,a obuhvataju komunalne i administrativne takse i razne vrste naknada i slično.Transferi između budžetskih jedinica različitih nivoa vlasti planirani su u iznosu od 657.000 KM dok se od prodaje zemljišta planira prikupiti 650.000 KM.
Prvog dana javne rasprave svoje primjedbe i sugestije iznosili su direktori javnih preduzeća i ustanova.Uglavnom je konstatovano da su sredstva planirana za njihove potrebe dovoljna za preživljavanje.
Predstavnici srednjih škola su istakli potrebu za obezbjeđivanje sredstava za rekonstrukciju i sanaciju objekta u Stručnoj i tehničkoj školi, nabavku opreme u SŠC “Mihajlo Pupin” te sredstava za nabavku novih pomagala u nastavi u cilju podizanja kvaliteta nastave.

Direktor JP”Derventski list i Radio Derventa” je upozorio na izuzetno niske plate zaposlenih kao i na mogućnost otvaranja radio stanice za čiji rad bi bilo potrebno planirati sredstva u narednoj godini.

Direktor Centra za kulturu je konstatovao da su sredstva za ovu ustanovu neznatno smanjena ali da to neće značajnije uticati na funkcionisanje ustanove.U Dječijem obdaništu “Trol” smatraju da će se moći uklopiti u planirana sredstva ali da će zbog novog pravilnika o ishrani djece, čija primjena poskupljuje obroke, biti vjerovatno potrebna dodatna sredstva, a u Sportsko-kulturnom centru imaju potrebu za jednim radnikom kako bi se smanjio pritisak na zaposlene. U Gerontološkom centru nedostaje osnovna kancelarijska oprema.Turistička organizacija Dervente će svoje primjedbe dostaviti pismenim putem.

Drugog dana su o budžetu raspravljali predstavnici sportskih kolektiva i udruženja građana.Konstatovano je da bi bilo potrebno više sredstava te da su planirana sredstva dobro raspoređena.

Ratko Pećić, predsjednik lokalnog Saveza invalida, je rekao da je grant tom udruženju od 3.500 KM nedovoljan da zadovolji minimalne potrebe članstva i predložio da se sredstva povećaju na 5.000 KM. Boro Dobrilović, predsjednik Boračke organizacije, je istakao da nije nezadovoljan raspodjelom sredstava ali je pitao po kom osnovu su povećana sredstva svim organizacijama proisteklim iz odbrambeno-otadžbinskog rata,osim Boračkoj.Iz IMIC-a je stigao prijedlog da se napravi program kulturnih dešavanja kako se ne bi dešavalo da se dvije kulturne manifestacije održavaju istog dana.penzioneri su uputili pismenu sugestiju da se sredstva tomudruženju ne umanjuju s obzirom ana njihov ionako težak položaj.
Sportski kolektivi su imali niz prijedloga za poboljšanje položaja sportista i sportskih kolektiva.

Goran Teofilović je konstatovao da su borilački sportovi marginalizovani te postavio pitanje uslova po kojima se vrši raspodjela sredstava. Milorad Subić je naglasio da bi trebalo napraviti program razvoja sporta i da je potrebno definisati značajnije projekte koji će se finansirati.On je takođe predložio da se sredstva dodijeljena sportskom kolektivu koji je odustao od takmičenja, preusmjere na aktivne sportske klubove.

Dodatna pojašnjenja dao je načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Mirsad Bećirović koji se slaže sa prijedlogom da treba napraviti plan razvoja sporta i pojasnio da klubovi u istom rangu dobijaju jednaka sredstva te da su borilački sportovi po republičkoj sistematizaciji niža kategorija.On je naglasio da su se prilikom izrade budžeta rukovodili činjenicom da nedostatak sredstava ne bude nikom razlog da napusti takmičenje.

Svoje prijedloge i sugestije na budžet dali su i predstavnici mjesnih zajednica. Stevan Vajić iz Gornjeg Detlaka je konstatovao da je potrebno izdvojiti veća sredstva za održavanje makadamskih puteva u seoskim mjesnim zajednicama, dok je Branislav Đurđević iz MZ Derventa II postavio pitanje kancelarija u gradskim mjesnim zajednicama bez kojih nije moguće organizovati kontinuiran rad Savjeta. Radenko Vasić smatra da je potrebno da mjesne zajednice dobiju svoje žiro račune sa čim su se složili i ostali predstavnici mjesnih zajednica.Član Savjeta MZ Derventa I Drago Nagradić je iznio niz problema sa kojima se susreće ova MZ,a koje nije moguće riješiti bez pomoći lokalne zajednice kao što je problem kanalizacije,bujičnih voda, pitanje septičkih jama i odvoza fekalija te potrebe izgradnje trotoara od ulice Gavrila Principa do zaobilaznice dok je Dragan Jošić iz MZ Gornja Lupljanica postavio pitanje povećanja naknada predsjednicima Savjeta MZ.

Brane Đuraš iz MZ Ukrina je istakao lošu koordinaciju između mjesnih zajednica i lokalne uprave te potrebu izgradnje trotoara u ulici Srpske vojske.Načelnik Opšte uprave Novak Nović je naglasio potrebu veće koordinacije i saradnje članova Savjeta MZ kao i održavanje zborova građana u cilju zajedničkog rješavanja problema u mjesnim zajednicama.

derventa.ba

OSTAVITI ODGOVOR

Please enter your comment!

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije portala Derventa Cafe. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja, provociranja i drugih oblika neprihvatljivog ponašanja.

Portal Derventa Cafe zadržava pravo da obriše komentare bez bilo kakve najave i objašnjenja te da preda podatke o IP adresama nadležnim institucijama u slučaju zahtjeva.

Please enter your name here