Вечерас су у Народној библиотеци „Бранко Радичевић“ додијељене награде ауторима најљепших ћириличних рукописа пристиглих на конкурс Српског просвјетног друштва „Просвјета“.
Међу 140 пристиглих радова, комисија коју су чинили професор српског језика Далиборка Малешевић, професор ликовне културе Вујадин Малешевић, књижевник Милорад Ђурђевић и протојереј-ставрофор Далибор Ђекић, је одлучила да су најбољи радови Ленке Печенице Ковачевић из Власенице у категорији грађана, те Ларе Максимовић из ОШ “Десанка Максимовић” из Станара у категорији ученика.
Друго и треће мјесто у категорији грађана припало је Дервенћанима Бранкици Кузмановић и Бошку Гајићу, док је у категорији ученика другопласирана била Христина Асентић из дервентске ОШ “19. април”, а трећепласирана Андреа Голубовић, ученица ОШ “Јован Дучић“ из Касиндола.
Ово је један наш мали допринос очувању српског језика и нашег ћириличног писма, истакао је предсједник “Просвјете” протојереј-ставрогор Далибор Ђекић.

– И данас постоје институције које се баве овим питањем, али да резултати нису задовољавајући. Друштво, институције и појединци морају да синхронизовано, сви, чувамо језик константно. Немањино завјештање да језик морамо чувати као земљу јер се и он може изгубити као језик, као град или душа, а без тог један народ не постоји, нагласио је Ђекић.
Гост додјеле награда био је професор доктор Душко Певуља, који је одржао предавање о љепоти и значају српског језика.
– Говорио сам о важности српског језика и његовања говорне културе која је занемарена и чини ми се да што више причамо о томе, мање радимо. Мислим да су добађаји попут вечерашњег, додјеле награда и предавања, заправо најболја и спасоносна идеја како дјеловати ка заштити језика и писма. Овакве мале акције, мале кораке, треба стално осмишљавати, истакао је проф. др Певуља.
Дервента Кафе
Pa gdje su vam ti kaligrafski rukopisi iz vijesti da ih objavite.To bi bilo divno.